dokumenty do kontroli poproszę

Galeria zdjęć

Dokumenty do kontroli poproszę

Każdy kierowca powinien posiadać przy sobie nie tylko prawo jazdy czy dowód rejestracyjny, ale także dokumenty związane z pojazdem oraz przewożonym towarem. Sprawdź jakie dokumenty musisz posiadać przy sobie, aby uniknąć nieprzyjemności.

Dokumenty dobre na wszystko

Praca kierowcy TIR-a nie opiera się tylko na prowadzeniu pojazdu. Wielu z nich uważa także, że jest to praca papierkowa. Kierowcy często wypełniają wiele dokumentów i zaświadczeń, które są wymagane przez prawo podczas transportu różnego rodzaju towarów. Komplet dokumentów powinien posiadać przy sobie każdy kierowca TIR-a. Warto zapoznać się z wymaganiami, aby uniknąć niepotrzebnych niespodzianek.

tir na drodze w górach

Kierowca TIR-a powinien posiadać przy sobie wszystkie wymagane dokumenty

Jakie dokumenty powinien posiadać kierowca TIR-a?

Każdy kierowca TIR-a powinien posiadać przy sobie odpowiednie dokumenty. Policjant lub osoba do tego uprawniona może poprosić Cię o okazanie dokumentów podczas rutynowej kontroli trzeźwości lub kontroli pojazdu. Wieloletnie doświadczenie w pomocy drogowej pozwoliło nam podzielić te dokumenty na cztery podstawowe kategorie.

Dokumenty osobiste kierowcy TIR-a

Każdy kierowca (także samochodu osobowego) powinien posiadać przy sobie dokumenty uprawniające do prowadzenia danego pojazdu. Prawo jazdy uprawnia do prowadzenia pojazdów określonych w dokumencie. Kierowca TIR-a powinien posiadać przy sobie dodatkowo ważne badania lekarskie, które uprawniają go do wykonywania danej pracy. Podczas rutynowej kontroli mogą być także wymagane dokumenty związane z przebiegiem trasy, tzw. wyciąg z tachometru. Jeśli nie jesteś właścicielem pojazdu, ważne jest, abyś posiadał przy sobie upoważnienie do prowadzenia auta. Komplet wymienionych dokumentów zapewnia spokój ducha na trasie oraz uniknąć korków i opóźnień związanych z pracą.

Dokumenty pojazdu TIR

Kierowca TIR-a powinien posiadać także dokumenty związane z pojazdem. Wśród nich wyróżniamy dowód rejestracyjny pojazdu z ważnym przeglądem technicznym oraz aktualne ubezpieczenie OC. Należy tego pilnować, gdyż posiadanie niezbędnych zezwoleń wymagane jest w różnych krajach. Dzięki temu możemy uniknąć kłopotów związanych z niespodziewaną kontrolą drogową.

Licencja firmy przewozowej

Osoba kierująca samochodem ciężarowym musi posiadać przy sobie wypis z licencji lub wypis zezwolenia z zatrudniającej go firmy transportowej lub spedycyjnej. Taki dokument powinien otrzymać każdy kierowca od pracodawcy wraz z pozostałym kompletem wymaganych dokumentów. Bez tego dokumentu kontrola drogowa może przynieść duże utrudnienia, dlatego sprawdź kilka razy przed ruszeniem w trasę czy posiadasz wszystkie konieczne dokumenty przy sobie.

Kierowca TIR-a i dokumenty ładunku

Ostatnią kategorią dokumentów, którą musisz posiadać przy sobie jako kierowca TIR-a są listy przewozowe. Najważniejszymi są listy przewozowe, które są niezbędne podczas kontroli drogowej. Ważne jest także, aby podczas transportu posiadać zaświadczenie o pochodzeniu towaru, które jasno określa legalność produktu. Warto mieć przy sobie także papiery dotyczące wagi oraz VATu towaru. Im więcej dokumentów tym lepiej, a żadna kontrola drogowa Cię nie zaskoczy.

kierowca przy tirach

Każda firma spedycyjna zajmuje się przygotowaniem odpowiedniej dokumentacji 

To wszystko- prawie wszystko

Lista potrzebnych dokumentów podczas kontroli drogowej nie kończy się tylko na posiadaniu powyższych dokumentów. To tylko podstawowe dokumenty, które musi posiadać każdy kierowca TIR-a w swojej kabinie. W zależności od rodzaju transportowanego ładunku oraz trasy należy posiadać dodatkowe dokumenty. Jeśli przewozisz zwierzęta lub ładunki specjalne konieczne jest posiadanie niezbędnych zezwoleń oraz zaświadczenia od weterynarza. Także w siedzibie firmy powinny znajdować się odpowiednie potwierdzenia, że kierowca TIR-a uprawniony jest do prowadzenia danego pojazdu na określonej trasie z określonym załadunkiem. A co należy zrobić w przypadku awarii pojazdu na autostradzie? Sprawdź co robić i nie stracić “zimnej krwi”.

Kradzież czy porwanie pojazdu?

Rzadko zdarzają się porwania samochodu, ale czy wiesz co należy zrobić w takim przypadku? Jeśli na co dzień kierujesz TIR-em, zarabiając w ten sposób na chleb i rodzinę musisz wiedzieć jak zabezpieczyć się przed taką sytuacją. Warto posiadać w swojej kabinie kamerę samochodową lub dodatkowy sprzęt, który będzie nagrywał wnętrze pojazdu z ukrycia. Niewielki wydatek może często uratować Twoje życie lub zdrowie.

Bądź bezpieczny kierowco TIR-a

Bardzo podobnie wygląda sytuacja związana z wypadkami i kolizjami drogowymi. Kilkanaście ton ładunku sprawia, że samochód hamuje o wiele wolniej niż auto osobowe. Dodatkowo kabina kierowcy znajduje się wysoko, co chroni Cię przed wypadkiem. Jednak jak wiadomo istnieją takie wypadki samochodowe, kiedy wydostanie się z kabiny jest znacznie utrudnione. Przepisy drogowe jasno określają z jaką prędkością powinien poruszać się kierowca TIR-a. Są one często uciążliwe, ale pozwalają często uniknąć kolizji lub wypadku drogowego. Dlatego pamiętaj, aby zawsze przestrzegać przepisów ruchu drogowego. Kierowców często ogranicza czas przejazdu i spieszą się, aby szybko dojechać w określone miejsce. W takich przypadkach nie należy się spieszyć, a pomyśleć o czekającej na nas w domu rodzinie i bliskich. Ta myśl przypomina, aby zdjąć nogę z gazu. Należy także przestrzegać czasu spędzonego za kółkiem, gdyż lepiej dojechać później niż wcale.

Dokumenty dla kierowcy TIR-a

Każdy kierowca chciałby uniknąć rutynowej kontroli na drodze. Nawet jeśli posiadasz wszystkie wymagane dokumenty, to i tak sytuacja ta nie jest zbyt komfortowa. Aby uniknąć nieprzyjemności podczas kontroli, sprawdź przed rozpoczęciem podróży czy posiadasz w kabinie kierowcy wszystkie dokumenty.

Co sprawdzić

Przed wyjazdem zawsze sprawdź czy posiadasz:

  • prawo jazdy i inne potrzebne dokumenty;
  • dowód rejestracyjny, OC oraz upoważnienie od właściciela pojazdu;
  • dokumenty, które potwierdzają pozwolenia firmy transportowej;
  • dokumenty dotyczące przewożonego ładunku.

Pamiętaj o tym, aby posiadać przy sobie nie tylko prawo jazdy, dowód lub paszport, które potwierdzają posiadane przez Ciebie uprawnienia do prowadzenia pojazdu. Musisz także posiadać uprawnienia do przewozu zwierząt lub materiałów niebezpiecznych. Dodatkowo należy posiadać odpowiednie papiery pojazdu. Nie chodzi tylko o dowód rejestracyjny i OC, ale także o odpisy z licencji przewozowej firmy. Dopiero wtedy można na spokojnie wyruszyć w podróż.

holownik do TIR firmy Hol-Max

W czasie awarii TIR-a warto wezwać profesjonalną pomoc drogową

Pomoc drogowa z Wrocławia dla kierowców TIR-a

Każdy samochód może ulec awarii w najmniej spodziewanym momencie. Tak samo jest z TIR-ami. Najlepiej unikać takiej sytuacji lub zminimalizować skutki usterki. Przed wyjazdem zorientuj się jaka firma świadczy usługi pomocy drogowej na odbywanej przez Ciebie trasie. Zwróć uwagę także na jakość i cenę wykonanych usług. Pamiętaj, że tanie naprawy nie są najlepiej wykonane, a te, za które zapłacisz majątek nie zawsze będą lepiej wykonane od nieco tańszych firm. Zdecyduj się jednak na remonomowaną pomoc drogową w danym mieście. Skorzystaj z usług autopomocy firmy HOL-MAX w Wrocławia i nie martw się o swój pojazd.

 

W razie konieczności wykonania naprawy pojazdu w warsztacie samochodowym, warto skorzystać z usługi holowania TIR. Fachowcy szybko przyjadą na miejsce i pomogą uporać się z usterką. Pamiętaj, że mogą także zapytać o dowód rejestracyjny pojazdu, aby upewnić się, że jesteś kierowcą auta.

 

Jeśli jesteś kierowcą TIR-a, przed każdym wyjazdem sprawdź czy posiadasz wymagane dokumenty. W przypadku kontroli drogowej możesz uniknąć niespodziewanych nieprzyjemności.