
Galeria zdjęć
Holowanie samochodu - 8 najczęściej zadawanych pytań
Holowanie w ruchu drogowym, jak powinno wyglądać?
Poprawne holowanie pojazdu powinno odbywać się wedle konkretnych zasad. Jednakże zacznijmy od tego, jakie przyrządy/urządzenia powinniśmy posiadać w naszym aucie, gdy dotknie nas jego awaria:
- linka holownicza – linka powinna być oznaczona w kolorze biało-czerwonym. Standardowo linki holownicze mają udźwig do 3.5 ton i długość od 4 do 6 ton. Przy zakupie linki należy skupić się na jej wytrzymałości, co za tym idzie – najtańsze linki nie będą najlepszym wyborem,
- sztywny hol – o długości do 3 metrów – umożliwia holowanie,
- trójkąt ostrzegawczy – podczas awarii samochodu na drodze, należy ustawić trójkąt (po lewej stronie pojazdu),
- kamizelki odblaskowe – bardzo ważne szczególnie nocą i okresami, w których słońce zachodzi bardzo szybko, najlepiej w samochodzie posiadać dwie, dla Ciebie i osoby, która będzie holować Twój pojazd lub pasażera.
Przygotowanie pojazdu do holowania
Podczas widocznej awarii należy zjechać na pobocze. Gdy już znajdujesz się na pasie awaryjnym nie wychodź na zewnątrz! Najpierw załóż kamizelkę odblaskową i włącz światła awaryjne, a na koniec wyjdź z pojazdu. Teraz musisz poinformować innych uczestników ruchu o zaistniałej awarii. W praktyce oznacza to odpowiednią sygnalizację – światła są już włączone więc co dalej? Postaw trójkąt ostrzegawczy i poczekaj na osobę, która będzie holować Twój pojazd.
Pamiętaj! Na każdej drodze, podczas awarii Twojego samochodu używaj trójkąta ostrzegawczego! Samochód stojący na poboczu, który jest nieoznaczony, może stwarzać zagrożenie dla Ciebie i innych kierowców! Wezwanie pomocy drogowej rozpocznij dopiero po włączeniu świateł awaryjnych i ustawieniu trójkąta!
Jak właściwie holować samochód?
Przed rozpoczęciem holowania należy odpowiednio zamocować linkę holowniczą. Zamontuj ją do pojazdu holującego do ucha holowniczego znajdującego się pod zderzakiem. Jeżeli nie widzisz ucha, samochód posiada zaślepkę, po której zdjęciu, będziesz mógł wkręcić ucho (powinno znajdować się w zestawie do zmiany koła). Trójkąt należy zabrać z drogi i postawić go z tyłu samochodu po lewej stronie (tak, aby był widoczny dla innych). Linka holownicza powinna być wyposażona w czerwono-białe pasy lub chorągiewki w kolorze czerwonym albo żółtym. Jak zacząć holować auto?
Podczas holowania auta potrzebnych jest dwóch kierowców (oboje z uprawnieniami) i odpowiednio zamontowaną linkę na obu pojazdach – wyjątkiem jest holowanie w sposób wykluczający potrzebę kierowania pojazdem. Następnie pojazd holujący powinien ruszyć, przy czym pojazd holowany musi mieć zwolniony hamulec ręczny. Dźwignia zmiany biegów musi być ustawiona na biegu N (bieg jałowy) – w aucie holowanym. W trakcie holowania pojazdu oba pojazdy powinny mieć włączone światła mijania. pojazd holowany. Pojazd holujący powinien utrzymywać stałą prędkość, określoną od danej trasy. Warto podkreślić, że kierowcy powinni być ze sobą w ciągłym kontakcie telefonicznym przez tryb głośnomówiący. Dodatkowo pojazdy muszą być połączone tak, aby uniemożliwić odczepienie (wyjątkiem jest holowanie motocyklu, który trzeba holować połączeniem giętkim, które pozwala na łatwe odczepienie pojazdu).
Na obszarze zabudowanym prędkość pojazdu holującego nie może przekroczyć 30km/h, natomiast w terenie zabudowanym prędkość maksymalna wynosi 60km/h.
Jakich samochodów nie wolno holować?
W ruchu drogowym nie wolno holować pojazdu:
- z automatyczną skrzynią biegów (zależy od producenta i auta),
- z elektronicznie sterowanym mechanizmem (zależy od producenta i auta),
- z niesprawnym układem kierowniczym,
- z niesprawnym zawieszeniem.
Dodatkowo, gdy pojazdy są połączone luźno, samochód holowany musi mieć sprawne oba układy hamulcowe, w połączeniu sztywnym musi być sprawna co najmniej jedna oś.
Czy można holować na autostradzie?
W przypadku awarii na autostradzie ustawodawca nie przewiduje możliwości holowania pojazdu przez osoby nieposiadających odpowiednich uprawnień (z wyjątkiem holowania przez pojazdy do tego uprawnione). Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Spróbuj sobie wyobrazić sytuację, w której samochody sprawne jadą 140km/h a samochód holowany i holujący 60km/h. Przepisy dotyczące zakazu holowania są więc słuszne, ponieważ w szybkim ruchu drogowym, takim jak na autostradzie, holowanie pojazdu może prowadzić do wypadków, dlatego warto zostać na pasie awaryjnym (poza barierkami autostrady) i wezwać profesjonalną pomoc.
Za holowanie na autostradzie można otrzymać mandat w wysokości nawet 250 złotych, przy czym karę otrzymuje osoba pomagająca (holująca). Reasumując, holowanie na autostradzie należy wykluczyć z możliwych rozwiązań podczas awarii na autostradzie.
Kamizelki odblaskowe to niezbędne narzędzie w Twoim aucie! Zarówno w nocy, jak i w dzień zakładaj ją na każdej drodze szybkiego ruchu, gdy wysiadasz z samochodu, a przed tym nie zapomnij włączyć światła awaryjne! Dzięki temu poinformujesz uczestników ruchu o przebywaniu poza pojazdem!
Czy można holować samochód na autostradzie? – co, zamiast tego zrobić?
Tradycyjne holowanie wykonywane na autostradzie jest niemożliwe (bez względu na sposób holowania). W związku z tym należy zjechać w okolice pasa awaryjnego, włączyć światła sygnalizujące awarię, oznaczyć awarię trójkątem ostrzegawczym i skontaktować się z obsługą autostrady – można ją wezwać przez numer 112 lub pomocą drogową zajmującą się zabieraniem aut z miejsca awarii.
Gdzie przetransportować samochód? – miejsca obsługi podróżnych i wyjazdy
Obsługa autostrady, która przyjedzie zabrać uszkodzony pojazd, odwiezie go do miejsca obsługi podróżnych lub wyjazdu. Oczywiście, taka służba jest wyposażona w pojazdy przeznaczone do holowania aut po autostradzie, więc nie ma możliwości do jakiegokolwiek uszkodzenia lub stworzenia niebezpieczeństwa na drodze. Jednakże odwiezienie Twojego auta do najbliższego wyjazdu lub miejsca obsługi nie rozwiązuje problemu uszkodzonego samochodu. Dlatego, warto zadzwonić do specjalistów, którzy przeprowadzą załadunek pojazdu i odwiozą zarówno Ciebie, jak i pojazd w miejsce, w którym zostanie naprawiony.
Czy można holować na drodze ekspresowej?
Holowanie na autostradzie jest niedozwolone, lecz w przypadku drogi ekspresowej można spokojnie wykonywać tę czynność. Podczas holowania na drodze ekspresowej, należy włączyć światła pozycyjne dotyczy to tylko pojazdu holowanego. Przy ewentualnych zakrętach oba auta muszą sygnalizować skręt za pomocą kierunkowskazów. Pojazd, który holuje, jest zobligowany jest do włączenia świateł mijania, niezależnie od pory dnia. W przypadku drogi ekspresowej zespół pojazdów nie musi kierować się do najbliższego wyjazdu lub miejsca obsługi.
Warto pamiętać, o odpowiednim podpięciu pojazdu i zastosowaniu wcześniej wspomnianych oznaczeń podczas holowania. Działanie w sposób przemyślany i spokojnie zapewni bezpieczeństwo holującym i innym kierowcom.
Podsumowanie – holowanie pojazdu
Samodzielnie, holowanie auta nie zawsze jest bezpieczne, dlatego warto zadzwonić po profesjonalistów, którzy we właściwy sposób zabezpieczą auto. W wielu przypadkach laweta to jedyne rozwiązanie! Nie należy próbować holowania samochodu, który jest uszkodzony w dużym stopniu! Takim działaniem stanowisz zagrożenie dla siebie i innych!
Powyższy artykuł przedstawił Ci takie aspekty jak:
- gdzie nie holować pojazdu,
- jak holować pojazd prawidłowo,
- jaką pomoc wezwać,
- jak oznaczyć samochód z zaistniałą awarią.
Warto wyposażyć się w odpowiednie narzędzia potrzebne do holowania, ponieważ nigdy nie wiesz, w którym momencie Twoje auto ulegnie awarii.
Podczas awarii możesz również wezwać pomoc, którą oferuje nasza firma. Zapewniamy szereg usług dotyczących pomocy podczas różnych zdarzeń, nie tylko dotyczących awarii na drogach.