mężczyzna siedzi przy rozbitym w wypadku aucie

Galeria zdjęć

Ile możesz wypić? Nie ryzykuj, zamów holowanie auta

Ile można wypić w Polsce?

W Polsce kierowca, który ma w krwi pomiędzy 0,2 a 0,5 promila alkoholu, w świetle prawa zostaje zaklasyfikowany, jako będący w stanie po spożyciu alkoholu. Natomiast wszystkie wartości powyżej 0,5 promila to już stan nietrzeźwości. Bez względu na to, do której kategorii zalicza się dana osoba, prowadzenie samochodu w obu przypadkach jest zabronione przez prawo.

Jaka kara za jazdę pod wpływem alkoholu w Polsce?

Kara za jazdę pod wpływem alkoholu zależna jest od tego, czy będzie naliczona za “jazdę po spożyciu alkoholu”, czy “w stanie nietrzeźwości”.

Jazda po spożyciu alkoholu to wykroczenie. Grozi za nie:

 • 10 punktów karnych,
 • utrata prawa do prowadzenia pojazdu na okres od 6 miesięcy do 3 lat,
 • kara aresztu od 5 do 30 dni lub mandat od 50 do 5000 złotych,
 • dodatkowo samochód może zostać odholowany na koszt kierowcy.

Jazda w stanie nietrzeźwości to już przestępstwo.

 • 10 punktów karnych,
 • zakaz prowadzenia pojazdów przez minimum 3 lata,
 • grzywna uzależniona od wysokości przychodów,
 • takiemu kierowcy grozi areszt do 2 lat.

Niestety, obowiązujące kary i tak nie odstraszają wszystkich nietrzeźwych kierowców przed wsiadaniem za kierownicę. Jednak nie warto ryzykować, lepiej zachować się odpowiedzialnie i zrezygnować z jazdy. Są inne sposoby, aby bezpiecznie dotrzeć do domu.

kieliszek, kajdanki i kluczyk leżą na stole

Jazda po wpływem alkoholu może mieć przykre konsekwencje…

Ile można wypić za granicą?

Podróżując do innych krajów, należy bezwzględnie zapoznać się z obowiązującymi przepisami dotyczącymi dopuszczalnej zawartości alkoholu we krwi.

 • 0% – Czechy, Słowacja, Węgry, Estonia, Rumunia, Rosja, Ukraina. Jazda pod wpływem każdej ilości alkoholu, nawet mniejszej niż ta dopuszczalna w Polsce, jest zabroniona.
 • 0,2% – Norwegia, Szwecja. Dopuszczalny limit identyczny, jak w Polsce..
 • 0,5% – Austria, Niemcy, Dania, Holandia, Irlandia, Francja, Bułgaria, Finlandia, Hiszpania, Portugalia, Cypr, Włochy. W tych krajach norma jest nieco wyższa niż w Polsce.
 • 0,8% – Wielka Brytania, Malta i Lichtenstein są najbardziej liberalne w stosunku do nietrzeźwych kierowców. Norma jest tutaj aż o 4 razy większa niż w kraju nad Wisłą.

Jako ciekawostkę dodam, że w niektórych obowiązują niższe normy dla osób, które posiadają prawo jazdy od niedawna. Dodatkowo np. Szkocja ma własną normę, która wynosi 0,5 promila.

Jak przyśpieszyć spalanie alkoholu i wytrzeźwieć szybciej?

Na początek muszę zaznaczyć, że żadna z poniższych metod nie da spektakularnych efektów. Alkohol musi zostać zmetabolizowany, a to wymaga czasu.

 • Należy przyjmować dużo płynów, aby uniknąć odwodnienia.
 • Nigdy nie wolno pic na pusty żołądek.
 • Podczas picia alkoholu warto spożywać wysokobiałkowe produkty oraz takie, które zawierają tłuszcz.
 • Ruch, np. spacer lub taniec, przyspieszają krążenie krwi oraz zwiększają ilość wydychanego powietrza. Wraz z powietrzem można wydalić do 10% spożytego alkoholu.

Powyższe porady może nie obniżą drastycznie poziomu alkoholu we krwi, ale mogą poprawić samopoczucie i zmniejszyć intensywność kaca na drugi dzień.

Ile mam promili? Trzymaj w aucie alkomat!

Najbardziej niezawodna metoda pomiaru zawartości alkoholu we krwi to skorzystanie z alkomatu. Nie każdy jednak posiada takie urządzenie. Ze swojego doświadczenia polecam zakup alkomatu i umieszczenie go w schowku w aucie. W ten sposób zawsze, gdy tylko zajdzie potrzeba, będzie on pod ręką. Nawet jeśli dana osoba rzadko pije, naprawdę rekomenduję, aby trzymała w schowku alkomat. Nie jest to wcale duży wydatek, a może uchronić przed nieszczęściem.

Jeżeli kierowca nie jest pewny, czy jest trzeźwy, będzie z pewnością poddenerwowany. Komfort jazdy będzie mniejszy, bo nie wiadomo czy zaraz nie natknie się na kontrolę. Natomiast szybka próba z alkomatem sprawi, że będzie jechał z większym spokojem, a więc także bezpieczniej.

Na koniec warto przypomnieć, aby nie zapomnieć o regularnej kalibracji i konserwacji alkomatu. Warto wcześniej zaznajomić się z instrukcją i postępować wg zaleceń producenta. Pozwoli to na zachowanie niezawodności i dokładności pomiaru w dłuższej perspektywie czasu.

Brak alkomatu? Wypróbuj wirtualny alkomat

Chcąc ustalić ile promili alkoholu znajduje się we krwi, można także skorzystać z jednego z internetowych kalkulatorów. Nie jest to w 100% pewna metoda, jednak może pomóc w podjęciu decyzji o tym, czy wsiadać za kierownicę, czy też nie.

W Internecie znajduje się mnóstwo wirtualnych alkomatów. Można także pobrać działającą w podobny sposób aplikację na smartfona. Nie będę tutaj polecał konkretnego rozwiązania. Większość dostępnych narzędzi tego typu działa podobnie i będzie odpowiednia.

Wirtualny alkomat wymaga podania takich danych, jak płeć, waga i wzrost (opcjonalnie). Na tej podstawie algorytm będzie w stanie ustalić, w jak szybkim czasie organizm danej osoby będzie w stanie zmetabolizować spożyty alkohol. Pozwoli także wyliczyć, ile promili alkoholu znajduje się we krwi w danym momencie. Zazwyczaj należy także wpisać kiedy i przez jaki czas alkohol był spożywany oraz w jakiej postaci (np. piwo, wódka) i ilości.

W efekcie algorytm wyświetla podsumowanie, z którego można odczytać ile czasu zajmie wytrzeźwienie. Z dokładnością uzyskanego wyniku może być różnie. Dużo zależy od tego, czy dana osoba dobrze pamięta, ile tak naprawdę wypiła.

barman nalewa alkohol a klient odmawia pokazując kluczyki od auta

Kierowca musi wiedzieć ile dokładnie alkoholu może wypić.

Dlaczego warto skorzystać z wirtualnego kalkulatora alkoholu?

Na muszę zaznaczyć, że jeżeli dana osoba spożyje kilka piw lub dużą ilość innego trunku, wątpliwe jest, aby była w stanie rzetelnie skorzystać z takiego kalkulatora. W takiej sytuacji znacznie lepszy jest prawdziwy alkomat.

Natomiast wirtualny alkomat można wykorzystać w nieco innym celu. Jeszcze przed spożyciem trunków z alkoholem, za jego pomocą można w przybliżeniu ustalić, ile maksymalnie wypić, aby po określonym czasu (np. na drugi dzień w południe) móc wsiąść bezpiecznie (i w zgodzie z prawem) za kierownicę.

Przykładowo dana osoba wie, że będzie spożywać wieczorem wino. Wie także, że na drugi dzień wsiądzie za kierownicę. Po wpisaniu w kalkulator potrzebnych danych, może oszacować, że jeżeli wypije do godziny 23:00 dwie lampki wina, rano zostanie on już zmetabolizowany. Dzięki temu upewnia się, że może się napić, ale tylko do pewnego limitu.

Polecam także nauczyć się “na pamięć” ile czasu zajmie wytrzeźwienie po wypiciu 1 piwa, kieliszka wódki itd. Dzięki temu w podbramkowej sytuacji można szybko przeliczyć, kiedy dokładnie będzie dozwolone, aby znowu kierować pojazdem. Warto podejść jednak do tego z pokorą i uwzględnić jakiś margines błędu.

Warto wybrać rozsądek i zamówić holowanie

auto na lawecie pomocy drogowej

Nietrzeźwi kierowcy coraz częściej zamawiają holowanie samochodu.

Co jednak jeśli jest się nietrzeźwym lub też nie ma się pewności, czy procenty już wyparowały z organizmu, czy jeszcze nie? Odpowiedź jest prosta, nie należy w takiej sytuacji jechać samochodem. Już nawet nie chodzi o samą możliwość dostania mandatu i potencjalną utratę prawa jazdy. To kwestia odpowiedzialności i bezpieczeństwa.

Bardzo często zdarza się, że kierowcy lekceważą swój stan. Wydaje im się, że już wytrzeźwieli. Tymczasem ich koordynacja psychoruchowa wciąż pozostawia wiele do życzenia. Nierzadko jest to prosta droga do tragedii. Jak pokazuje doświadczenie, często w takiej sytuacji jak na złość taka osoba natrafia na kontrolę drogową.

Dlatego kierowcy będący pod wpływem alkoholu, zamiast narażać się na mandat lub co gorsze wypadek, powinni skorzystać z innej opcji. Rozwiązaniem sytuacji jest holowanie pojazdu w dowolnie wybrane miejsce. Ma to szereg zalet, ponieważ umożliwia danej osobie dotarcie do domu lub innego bezpiecznego miejsca. Po drugie, nie wiąże się z koniecznością pozostawienia samochodu w często przypadkowym i odległym miejscu. Takiego auta nie trzeba potem szukać, ani organizować dojazdu do niego.

Holowanie pojazdu we Wrocławiu w razie spożycia alkoholu

W każdym miesiącu otrzymujemy wiele próśb o odholowanie pojazdu we wskazane miejsce. Bardzo cenimy takie osoby, ponieważ odznaczają się dużą dojrzałością i roztropnością. Usługa ta jest realizowana na terenie Wrocławia.

Wbrew pozorom cena usługi nie jest tak wysoka, jak niektórym mogłoby się wydawać. Z pewnością jest znacznie niższa niż wysokość możliwego do zapłacenia mandatu, nie mówiąc już o innych przykrych konsekwencjach w takiej sytuacji. W razie spożycia alkoholu, zamówienie holowania auta wydaje się być najlepszym pomysłem na rozwiązanie powstałego problemu.

Piłeś? Nie jedź i zamów holowanie swojego auta!