Galeria zdjęć

Kupno samochodu - jak wypełnić PCC-3?

Co to jest deklaracja PCC-3?

Zacznijmy od początku, czyli wyjaśnijmy sobie czym w ogóle jest tytułowa deklaracja PCC-3. Jest to dokument, który pozwala nam rozliczyć się z podatku od czynności cywilnoprawnych. Czynności cywilnoprawne to między innymi umowa kupna-sprzedaży samochodu lub jakakolwiek inna zawarta umowa, która podlega zgłoszeniu do Urzędu Skarbowego i zapłacenia podatku. W zależności od dokonywanych czynności cywilnoprawnych kwota podatku jest różna i może wynosić kolejno 0,1%, 0,2%, 0,5%, 2% lub 19 zł. Biorąc za przykład umowę kupna-sprzedaży samochodu podatek, który musimy zapłacić jako osoba kupująca auto wynosi 2% wartości pojazdu. Wartość pojazdu to nic innego jak kwota podana w umowie, za którą kupiliśmy nasz nowy samochód. Dlaczego musimy zapłacić taki podatek? Dlatego, że bez opłacenia wyżej podanego podatku nie będziemy mieli możliwości zarejestrowania naszego nowo zakupionego auta. Czas, jaki mamy na zapłacenie podatku i złożenie deklaracji to 14 dni od dnia podpisania umowy kupna-sprzedaży. Nie zaleca się, aby czekać z płatnością do ostatniego dnia, ponieważ urzędnicy mogą zakwestionować kwotę zakupu i uznać, że jest ona nieadekwatna i za niska. Jeżeli tak się stanie to jesteśmy zobowiązani do zapłaty różnicy w określonej przez nas kwocie podatku, a kwocie, jaką wyliczyli urzędnicy. Mamy też drugą opcję. Jeżeli nie zgadzamy się z decyzją urzędników możemy się od niej odwołać. Niestety, ale odwoływanie się od decyzji jest bardzo czasochłonne i wydłuża czas dopełnienia formalności związanych z zakupem samochodu oraz jego rejestracją. Morał z tego taki, że nie należy zwlekać z wypełnieniem deklaracji i zapłaceniem podatku do ostatniej chwili. Wiadomo też, że im szybciej to zrobimy to szybciej będziemy mieli z głowy wszelkie formalności.

Kiedy trzeba wypełnić PCC-3?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy deklaracja PCC-3 jest deklaracją dotyczącą opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Przy jakiej więc transakcji bądź czynnościach należy ją wypełnić i zapłacić podatek?

Przede wszystkim gdy:

 • rzeczy znajdujące się na terytorium RP albo prawa majątkowe wykonywane na terytorium RP;
 • rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium RP, a czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium RP

 

Podatek należy zapłacić też od niżej wymienionych czynności cywilnoprawnych takich jak:

 • umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych;
 • umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku;
 • umowy darowizny – w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy;
 • umowy dożywocia;
 • umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności – w części dotyczącej spłat lub dopłat;
 • ustanowienie hipoteki;
 • ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności;
 • umowy depozytu nieprawidłowego;
 • umowy spółki

Stawki podatku PCC

W zależności od tego, jaką umowę podpisujemy, a raczej czego ona dotyczy płacimy różne stawki podatku od wartości przedmiotu umowy. Przybliżmy je sobie.

 • sprzedaż, zamiana, podział spadku, zniesienie współwłasności oraz darowizny

rzeczy ruchomych 2%

– praw majątkowych 1%

 • ustanowienie hipoteki 19 zł
 • ustanowienie odpłatnego użytkowania oraz odpłatnej służebności 1%
 • pożyczka oraz depozyt nieprawidłowy 0,5 %
 • spółki 0,5 %

Jeżeli urząd celno-skarbowy przeprowadzi u Ciebie kontrolę i przyznasz się do posiadania rzeczy opodatkowanych, a nie zapłaciłeś należnego podatku i nie zgłosiłeś nabycia danej rzeczy do urzędu to urząd może nałożyć na Ciebie stawkę sankcyjną wynoszącą 20% podstawy opodatkowania! 

Deklarację PCC-3 znajdziesz np. na stronie Urzędu Skarbowego

Gdzie można znaleźć PCC-3?

Formularz do wypełnienia deklaracji PCC-3 na pewno znajdziecie na stronie internetowej podatki.gov.pl lub na stronie Urzędu Skarbowego w waszym mieście, lub najbliższym, do którego jesteście przypisani. Dodatkowo w waszym urzędzie powinna być dostępna papierowa wersja tego formularza.

Jak wypełnić PCC-3?

Nareszcie! Przechodzimy do sedna sprawy i zabieramy się za wypełnienie arkusza. Zrobimy to oczywiście na przykładzie sytuacji, gdy kupiliśmy samochód. Przygotujcie więc umowę kupna-sprzedaży, ponieważ przyda się przy wypełnianiu informacji. Gotowi? No to jedziemy!

1 Wpisz swój numer PESEL.

4 Wpisz datę znajdującą się w umowie kupna-sprzedaży

5 Wpisz nazwę Urzędu Skarbowego, któremu podlegasz

6 Jeśli składasz deklarację po raz pierwszy wybierz 1 (“złożenie deklaracji”)

7 Jeśli jesteś osobą fizyczną i nie składasz deklaracji jako firma wybierz 5 (“inny podmiot”)

7 Jeżeli nie będziesz jedynym właścicielem pojazdu to wybierz 1 i 5 (“podmiot zobowiązany solidarnie do zapłaty podatku” i „inny podmiot”)

8 Jeżeli jesteś osobą fizyczną i nie składasz deklaracji jako firma wybierz 2 (“osoba fizyczna”)

9 Wpisz swoje Imie i Nazwisko

10 Wpisz Imię Ojca i Imię Matki

B2 Wpisz swój adres zamieszkania

21 Wybierz 1 (“umowa”)

22 Wybierz miejsce, gdzie będziesz korzystał z samochodu

23 Wybierz miejsce, gdzie została podpisana umowa

24 Opisz pojazd np. marka, model, rok produkcji, pojemność silnika, przebieg, numer rejestracyjny, numer nadwozia, rodzaj nadwozia, typ paliwa oraz ewentualne uszkodzenia

27 Wpisz kwotę z umowy, za jaką kupiłeś auto

28 Wpisz kwotę podatku, jaki musisz zapłacić

47 Wpisz kwotę podatku, jaką musisz zapłacić

54 Wpisz kwotę podatku, jaką musisz zapłacić

Stronę numer 3 należy wypełnić jeżeli nie będziesz jedynym właścicielem samochodu. W takiej sytuacji należy uzupełnić pola.

64 Ilość dodatkowych załączników PCC-3/A (każdy współwłaściciel ma oddzielny druk)

I1 Twoje dane

I2 Dane osoby, która Cię reprezentuje

 

Gratuluję udało Ci się wypełnić deklarację PCC-3! Sprawdź co dalej.

Gdzie i jak złożyć PCC-3?

No właśnie. Gdzie złożyć wypełnioną deklarację PCC-3? Jak już się pewnie domyślacie należy złożyć ją do Urzędu Skarbowego, do którego należycie. W jaki sposób można to zrobić? Po pierwsze możecie pójść do Urzędu osobiście, po drugie możecie je wysłać poczta tradycyjną, po trzecie możecie go przesłać online na stronie podatnik.gov.pl korzystają ze specjalnego formularza. Pamiętajcie tylko, że decydując się trzecią opcję nie możecie skorzystać z profilu zaufanego i platformy ePUAP.

Formularz w papierowej wersji możesz złożyć osobiście w Urzędzie Skarbowym

Kto i kiedy może być zwolniony z podatku PCC-3?

Osobą zwolnioną z podatku może być kupujący, który kupił np. samochód o wartości mniejszej niż 1000 zł. W tym przypadku nie musi on wypełniać deklaracji oraz płacić podatku, ponieważ nabycie rzeczy ruchomych do tej kwoty nie podlega opodatkowaniu. Podatku nie płaci również osoba, która kupuje obce waluty lub pożycza nie więcej niż 9 637 zł od bliskiej rodziny np. małżonka, dzieci, wnuków, prawnuków, rodziców, dziadków, pradziadków, pasierbów, pasierbic, rodzeństwa, ojczyma, macochy, zięcia, synowej, teściów (łącznie pożyczki z ostatnich 5 lat od jednej osoby).

 

Mamy nadzieję, że dzięki nam nauczyłeś się nowej, przydatnej umiejętności, jaką jest prawidłowe wypełnienie deklaracji PCC-3. Czy jesteś młodym, czy starym kierowcom teraz bardzo dobrze wiesz, że bez niej ani rusz. Jeżeli chcecie nauczyć się innych rzeczy oraz zdobyć wiedzę na inne tematy zapraszamy do przeczytania pozostałych postów na naszym blogu, oraz w potrzebie do skorzystania z naszych usług, które znajdziesz tutaj.