olej samochodowy

Galeria zdjęć

Olej silnikowy- ważny płyn w Twoim samochodzie

Olej silnikowy to czynnik smarujący w silnikach spalinowych. Jego składniki wrzą w temperaturze 350-500°C. Dla polepszenia ich właściwości dodaje się dodatki:

  • przeciwkorozyjne
  • przeciwutleniające
  • obniżające temperaturę krzepnięcia
  • powiększające smarowność 
  • obniżające temperaturę pienienie się oleju
  • utrzymujące zanieczyszczenia w jednorodnej zawiesinie

Pierwszym kryterium doboru oleju silnikowego jest strefa klimatyczna, w jakiej będzie pracować samochód.

wlewanie oleju do silnika

Dobierz najlepszy olej silnikowy do swojego samochodu. Zapytaj o pomoc swojego mechanika. 

Olej silnikowy- jaki najlepszy

Olej silnikowy odpowiada za smarowanie układu silnikowego, dlatego musi być jak najlepiej dobrany do rodzaju samochodu. Podczas wyboru oleju silnikowego należy kierować się zaleceniami producenta pojazdu. Jeśli nie wiesz jaki rodzaj oleju silnikowego wybrać zapytaj o radę mechanika samochodowego lub fachowców pomocy drogowej. Do wyboru masz trzy rodzaje oleju:

  • olej silnikowy mineralny- stosowany do pojazdów mających więcej niż 10 lat
  • olej silnikowy półsyntetyczny- to mieszanka oleju mineralnego z syntetycznym. Najlepiej sprawdza się w kilkuletnich samochodach.
  • olej syntetyczny- najczęściej wybierany do silników nowych samochodów. Niektóre wykazują silne parametry myjące, co w starych samochodach mogłoby doprowadzić do ich uszkodzenia.

Kontrola oleju silnikowego

Olej silnikowy odpowiada za prawidłową pracę jednostki napędowej. Ważne jest, aby dbać o olej silnikowy, co zapewnia odpowiednie smarowanie całego układu. Znaczenie ma także odpowiedni poziom oleju. Zarówno jego nadmiar jak i niedobór powodują uszkodzenia silnika.

Jazda na minimalnym poziomie oleju silnikowego sprawia, że układ nie dostaje odpowiedniego smarowania. Przez niedokładne smarowanie dochodzi do uszkodzenia panewek lub wału korbowego. Trzeba liczyć się także z możliwością zatarcia silnika, co w efekcie prowadzi do całkowitego unieruchomienia pojazdu.

Sprawdzenie stanu oleju silnikowego nie zajmie Ci dużo czasu (zaledwie kilka minut), a może zaoszczędzić wiele czasu i pieniędzy zmarnowanych na naprawę samochodu.

Podczas samodzielnego dolania oleju zwróć uwagę na jego poziom. Zbyt duża jego ilość również może doprowadzić do uszkodzenia samochodu. Ciśnienie w układzie wzrasta przez co może dojść do rozszczelnienia silnika. Rzadko się zdarza, że olej silnikowy przedostanie się do cylindrów co również może powodować ich uszkodzenie.

dłoń trzyma bagnet i sprawdza poziom oleju w silniku
Podczas sprawdzania poziomu oleju pamiętaj, aby silnik był zimny.

Jak sprawdzić olej silnikowy

Sprawdzania poziomu oleju silnikowego uczony jest każdy przyszły kierowca podczas nauki jazdy. Każdy kierowca powinien sobie z tym poradzić bez problemów. Najważniejsze jest, aby:

  • samochód stał na płaskiej powierzchni
  • silnik nie był rozgrzany
  • po wyjęciu bagnetu wytrzeć go i ponownie wsunąć na miejsce

Po wykonaniu tych czynności i kolejnym wyjęciu bagnetu możesz stwierdzić jaki jest poziom oleju silnikowego w Twoim samochodzie. Pamiętaj także o tym, że nie tylko poziom oleju ma znaczenie. Ważny jest także:

  • zapach
  • kolor
  • brak zanieczyszczeń

Prawidłowa ilość oleju silnikowego to 2/3 między minimalną, a maksymalną wartością określoną na miarce. Wielu mechaników samochodowych zaleca sprawdzanie poziomu oleju silnikowego za pomocą miarki. Nowe samochody posiadają wskaźnik elektroniczny jednak nie zawsze działa on prawidłowo, dlatego lepiej sprawdzić poziom oleju w tradycyjny sposób.

Olej silnikowy- jego funkcje

Olej silnikowy w samochodzie jest jak krew w organizmie człowieka. Zapewnia on podstawowe odpowiednie smarowanie wszystkich ruchomych elementów silnika. Dzięki swoim dodatkom- optymalnej lepkości, modyfikatorom tarcia oraz dodatkom zapobiegającym zużyciu nie przyczyniają się do zatarcia silnika. Stosując wysokiej jakości oleje bazowe oraz dodatki myjące łatwiej utrzymać silnik w czystości. Dzięki temu nie odkładają się zanieczyszczenia nisko- i wysokotemperaturowe.

Kolejną funkcją oleju silnikowego jest chłodzenie rozgrzanych części silnika. Odprowadza on ciepło do miski olejowej, dzięki czemu możliwe jest zachowanie odpowiedniej temperatury silnika.

Olej silnikowy chroni także silnik przed korozją. Dzięki temu, że posiada on charakter alkaliczny, neutralizuje powstawanie kwaśnych produktów podczas spalania Zapewnia on także odpowiednie ciśnienie sprężania, dzięki jego docieraniu między pierścienie, a tuleję cylindrową.

Można wyróżnić kilka głównych funkcji oleju silnika. Jest to między innymi:

  • redukcja tarcia między wszystkimi elementami silnika
  • chłodzenie części układów przed nadmiernym nagrzewaniem
  • ochrona elementów metalowych przed korozją
  • utrzymanie silnika w czystości
  • uszczelnianie tłoków w cylindrach

butelka z olejem samochodowym

Podczas uzupełniania oleju silnikowego bądź ostrożny. 

Olej silnikowy- wymiana

W zależności od posiadanego w samochodzie oleju silnikowego jego wymiana jest konieczna po przejechaniu odpowiedniej ilości kilometrów.

  • Olej mineralny wymienia się po przejechaniu około 10 tysięcy kilometrów.
  • Olej półsyntetyczny należy wymienić po 10-12 tysiącach kilometrów.
  • Olej syntetyczny trzeba wymienić po pokonaniu około 15 tysięcy kilometrów

Częstotliwość wymiany oleju silnikowego zależy również od producenta samochodu. Wielu z nich sugeruje wymianę oleju po przejechaniu około 30 tysięcy kilometrów. Jednak dane te dotyczą pojazdów z całkowicie sprawnym silnikiem. Jeśli ktoś porusza się samochodem tylko na krótkich trasach, a prawidłowe rozgrzanie silnika staje się niemożliwe należy wymieniać olej co najmniej raz w roku bez względu na ilość pokonanych kilometrów.

Problemy z olejem silnikowym

Jeśli kupujesz nowy samochód masz pewność, że został do niego wlany najlepszy olej silnikowy. Jednak nowe samochody spalają więcej oleju niż samochody używane. Zależne jest to od pobierania oleju do smarowania nowych części pojazdu. Warto zatem co jakiś czas sprawdzać poziom oleju.

Na pobór oleju silnikowego ma wpływ wiele czynników. Holowanie ciężkiej naczepy wymaga zużycia większej mocy silnika, co za tym idzie większe zużycie oleju silnikowego. Bardziej agresywna jazda również powoduje większe zużycie oleju. Zatem pamiętać należy, aby nie jeździć na resztkach oleju.

Nie warto też ufać kontrolce z oliwiarką, która znajduje się na desce rozdzielczej Twojego samochodu. Może zepsuć się bezpiecznik, a samochód odpowiednio szybko nie poinformuje Cię o problemie z olejem. Warto zatem raz w miesiącu poświęcić 5 minut na sprawdzenie poziomu oleju silnikowego. Dzięki temu możemy uniknąć zacieraniu silnika i kontrolujemy zużycie oleju. Im szybciej spalany jest olej tym szybciej psuje się katalizator.

Warto zatem co jakiś czas spojrzeć pod maskę samochodu i sprawdzić poziom oleju silnikowego w swoim aucie. Jeśli nie chcesz robić tego samodzielnie jedź do mechanika samochodowego, który w ciągu kilku minut sprawdzi poziom oleju.

Jeżeli zorientujesz się że nie masz oleju w silniku nie kontynuuj podróży. Skontaktuj się z nami a my zholujemy Twoje auto do wskazanego przez Ciebie miejsca!